Na štole sv. Antonína Paduánského se pracovalo od poloviny 18. stol., ale prokazatelně se navazovalo na již starší dílo. Štola se nachází v městské části Studené nedaleko žampašského viaduktu. Trasa pro návštěvníky vede ve dvou úrovních, které spojuje systém sedmi žebříků v původním úzkém komíně. Chodba není osvětlena, návštěvník jí projde s hornickou lampou. Od roku 2019 se vstupní portál pyšní kamennou sochou sv. Antonína Paduánského.
Historie
Přelom 17. a 18. století znamenal první větší oživení těžby zlata od husitských nepokojů. Zájem těžařů se soustředil právě na Kocourské pásmo, kde byly otevírány stará i zakládána nová důlní díla. Na štole sv. Antonína Paduánského se pracovalo v letech 1753 a 1754 a bylo zde vytěženo 50 kg zlata.
Od roku 2005 probíhaly práce na otevření tohoto důlního díla, které se nachází asi 100 m od štoly sv. Josefa. Opuštěný důl bylo nutné zajistit a jeho zabezpečení provedl státní podnik Diamo. V roce 2007 byla práva a povinnosti ke štole sv. Antonína Paduánského převedena na muzeum.
První návštěvníky pak štola přivítala v roce 2008. Zabezpečení štoly proběhlo s ohledem na její zpřístupnění veřejnosti citlivě, pomocí výdřevy, která byla usazena do původních vysekaných skalních patek. Trasa pro návštěvníky je výjimečná nejen v Jílovém, ale i mezi ostatními zpřístupněnými důlními díly v naší zemi. Velikost dobývek je ze všech tří zpřístupněných štol největší, na stěnách jsou stopy po ručním vrtání, způsob dobývání dokumentuje technologii používanou v 18. století.
Profil zadní části (veřejnosti nepřístupný) a rozměry chodeb horního patra jsou pravděpodobně zbytky původního, mnohem staršího dolu. Délka hlavní chodby má podle historických map délku kolem 170 metrů. Díky zvláštnímu mikroklimatu, které tu nastalo po zhruba 250 letech úplného zavalení, zde byly vytvořeny podmínky podobné krasovým jeskyním.
Jak ke štolám?
Doporučujeme dopravu vlakem – Posázavským pacifikem, který vyjíždí z Prahy -Hlavního nádraží
Autobusem MHD č. 332, který jede ze stanice metra Budějovická (trasa C), ideálně do stanice Jílové u Prahy, Borek
Mototuristy upozorňujeme, že parkování u štoly není možné! Nejbližší místa k parkování najdete v Jílovém (3 km), v Kamenném Přívoze (2 km), v Horním Studeném před závodem HAKI (1,5 km), na Žampachu (0,7 km) a v Dolním Studeném u památné lípy (0,5 km).
GPS souřadnice: 49°52’27.67″N 14°29’04.30″E
Podmínky vstupu
Štoly mohou navštívit osoby, jejichž zdravotní stav nevylučuje prohlídku. Za děti do 15 let zodpovídá jejich zákonný zástupce nebo jejich pedagogický dozor. Osobám do 15 let bez doprovodu zákonného zástupce nebo pedagogického dozoru nebude vstup do podzemí umožněn.
Podle platného provozního řádu štol, schváleného Českým báňským úřadem, není prohlídka štol možná pro děti mladší 6 let.
Pro tělesně handicapované občany a osoby trpící klaustrofobií se vstup do podzemí nedoporučuje. Průvodce má právo dle vlastního uvážení vstup do štoly těmto osobám nepovolit.
Omezení
Z mimořádných důvodů (provozní, bezpečnostní apod.) může být prohlídková trasa zkrácena nebo i štola uzavřena. Tato mimořádná opatření jsou vždy uvedena na těchto stránkách.
Ve štole je po celý rok stejná teplota, okolo 8 stupňů Celsia. Doporučujeme proto vhodné teplé oblečení.